Združenie Organizácií Verejných Prác
  SPWA - Slovak Public Works Association

   slovensky   english   deutch   по руски   PRIHLÁSENIE ( neprihlásený )

utorok, 29.11. 2022 

 
 » AKTUALITY
 » PROFIL ZDRUŽENIA
 » ORGÁNY ZDRUŽENIA
 » ADRESÁR
 » SEKCIE
 » INFOSERVIS
 » AKCIE ZOVP
 
 » FOTOGALÉRIA  
 » LINKY
 
 » DISKUSNÉ FÓRUM ()
 » BAZÁR (0) 


rokov založenia

 

členská PRIHLÁŠKA
za riadneho člena združenia


STANOVY ZOVP SR


 

PARTNERSKÉ ORGANIZÁCIE


SPOLEK VEŘEJNE
PROPĚŠNÝCH SLUŽEB

 


 


Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast

 


 


 
 

MEDIÁLNI PARTNERI 
 
Google

 

 
 

Ministerstvo otočilo, povinná úprava odpadov sa posunie. Ukázali nový termín

Úprava odpadov pred jeho ukladaním na skládkach nebude povinná od 1. januára 2023. Počíta s tým návrh novely príslušnej vyhlášky, ktorú 17. novembra, predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR). Urobilo tak po opakovaných apeloch zo strany samospráv aj zberových spoločností (i ZOVP), ktoré nabrali na intenzite najmä v posledných dňoch a týždňoch. Účastníci trhu varovali, že na zabezpečenie požadovanej úpravy na Slovensku nie je dostatok zariadení, a to najmä pre zdĺhavé povoľovacie procesy.
[pokračovanie článku]

 21.11.2022 9:48:55

celý článok | vytlačiť článok

   

Návrhy MŽP SR nepodporil nikto z pracovnej skupiny. K Únii miest sa pridávajú ďalšie kritické hlasy

Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) plne podporuje vyhlásenie Únie miest Slovenska, v ktorom sa píše, že Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) dlhodobo nie je ochotné počúvať argumenty samospráv z praxe a zaoberať sa reálnejšími opatreniami.

Členmi pracovnej skupiny MŽP SR k úprave odpadov sú nasledovné združenia a asociácie:

  • Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH),
  • Únia miest Slovenska (ÚMS),
  • Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS),
  • Zväz odpadového priemyslu (ZOP),
  • Združenie organizácií verejných prác (ZOVP),

ktoré predstavujú v podstate 100% „trhu“ miest a obcí a zároveň 100% „trhu“ zberových spoločností. Ani jedno zo združení / asociácií, ktoré sa zúčastnilo stretnutí pracovnej skupiny, nepodporuje návrhy MŽP SR, nakoľko sú časovo nesplniteľné a naviac sú často v rozpore s legislatívou alebo bežnou praxou v odpadovom hospodárstve.
[pokračovanie článku]

 11.11.2022 13:30:40

celý článok | vytlačiť článok

   

Čo priniesol Kongres ZOVP.

Diskusia o mechanicko-biologickej úprave (MBÚ) komunálnych odpadov a ďalších aktuálnych témach, ale aj prehliadka manipulačnej techniky, vozidiel či nádob na odpad. Taká bola náplň tohtotýždňového Kongresu Združenia organizácií verejných prác (ZOVP), ktorý sa uskutočnil v Novom Smokovci vo Vysokých Tatrách.

Úpravu odpadov nestíhame.
Utorok 18. októbra bol najprv venovaný odbornému workshopu. Po slávnostnom otvorení Kongresu a privítaní hostí účastníci panelovej diskusie prebrali aktuálnu tému MBÚ. Prezident ZOVP Peter Kuba na v rámci workshopu prečítal znenie spoločnej tlačovej správy, ktorou sa ZOVP spolu s Asociáciou podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH), Zväzom odpadového priemyslu (ZOP), Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Úniou miest Slovenska (ÚMS), obrátilo s apelom na Ministerstvo životného prostredia. Plné znenie tohto textu sme priniesli aj na Odpady-portal.sk.
[pokračovanie článku]

 28.10.2022 12:11:10

celý článok | vytlačiť článok

   

Úpravu odpadov nestíhame. Samosprávy žiadajú krízový štáb, ministerstvo chce motivovať poplatkami.

Slovensko čelí vážnemu odpadovému problému: už o dva a pol mesiaca skončí možnosť ukladať na skládku neupravený komunálny odpad. Zariadení, ktoré dokážu takýto odpad vytriediť, je však postavených zatiaľ veľmi málo a nedokážu spracovať všetok vytvorený odpad. Samosprávy aj zvozové spoločnosti hovoria o blížiacom sa kolapse odpadového hospodárstva, no ministerstvo už neuvažuje o odklade povinnosti.

Ako to vzniklo
Povinnosť upravovať odpad pred skládkovaním prikazuje európska smernica o skládkach odpadov ešte z roku 1999. Slovensko tieto povinnosti transponovalo v novembri 2019, kedy vstúpila do platnosti novela zákona o odpadoch, v ktorej sa s účinnosťou od 1. januára 2021 zakázalo zneškodňovať skládkovaním odpad, ktorý neprešiel úpravou. Výnimku z úpravy dostal len niektorý inertný odpad a odpad, u ktorého by úprava neviedla k zníženiu množstva odpadu. Obce aj prevádzkovatelia skládok odpadov sa tak od 1. januára 2021 ocitli v ťažko riešiteľnej situácii: ak chceli striktne dodržiavať zákon, na skládkymohli ukladať iba taký odpad, ktorý prešiel úpravou odpadu pred skládkovaním. Potrebné zariadenia na mechanicko-biologickú úpravu (MBÚ) odpadov však na Slovensku chýbali a aj po dnes chýbajú.
[pokračovanie článku]

 24.10.2022 9:42:51

celý článok | vytlačiť článok

   

Deň komunálnej techniky 2022 - REDOX

Aktuálna téma mechanicko-biologickej úpravy odpadov (MBÚ) a dostupné technologické riešenia, ale najmä rekapitulácia uplynulých 20 rokov a oslava okrúhleho výročia spoločnosti REDOX. Tak by sa dala v skratke zhrnúť náplň v poradí 20. ročníka Dňa komunálnej techniky.

Tradičné „odpadárske“ podujatie organizované spoločnosťou REDOX sa uskutočnilo vo štvrtok 8. septembra v areáli horského hotela Šachtička pri Banskej Bystrici. Akcia podobne ako vlani pritiahla viac než 260 účastníkov z rôznych odvetví odpadového hospodárstva.
[pokračovanie článku]

 12.9.2022 9:52:54

celý článok | vytlačiť článok

   

 


ŠKOLENIE ZOVP

  Ekonomika príspevkových a obchodných spoločností 2022
24.11. - 25.11.2022

 

informácie
zoznam prihlásených

 VSTUP PRE ČLENOV
Meno :
Heslo :

zabudli ste prihlasovacie údaje ?


 PRIPRAVUJEME
  24.11.2022 Seminár ekonómov,
Valčianská dolina

 KALENDÁR VÝSTAV A PODUJATÍ

 BAZÁR


VŠETKY INZERÁTY

 
 

 

  : reklama  :  kontakt  :

(c) Copyright 2oo4, ZOVP