Združenie Organizácií Verejných Prác
   SPWA - Slovak Public Works Association

   slovensky   english   deutch   по руски   PRIHLÁSENIE ( neprihlásený )

utorok, 23.4. 2024 

 
 » AKTUALITY
 » PROFIL ZDRUŽENIA
 » ORGÁNY ZDRUŽENIA
 » ADRESÁR
 » SEKCIE
 » INFOSERVIS
 » AKCIE ZOVP
 
 » FOTOGALÉRIA  
 » LINKY
 
 » DISKUSNÉ FÓRUM ()
 » BAZÁR (0) 


rokov založenia

 

členská PRIHLÁŠKA
za riadneho člena združenia


STANOVY ZOVP SR


 

PARTNERSKÉ ORGANIZÁCIE


SPOLEK VEŘEJNE
PROPĚŠNÝCH SLUŽEB

 


 


Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast

 


 


 
 

MEDIÁLNI PARTNERI 
 
Google

 

 
 

 

Minister Peter Žiga oddiali schvaľovanie nového zákona o odpadoch.

19.08.2014 11:28:16  vytlačiť  

Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) pozastaví legislatívny proces týkajúci sa nového zákona o odpadoch. Oznámil to včera počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady.

Minister vysvetlil, že ešte predtým ako svoj reformný zákon pošle na rokovanie vlády a do parlamentu, podrobí ho vnútrokomunitárnemu pripomienkovému konaniu v rámci Európskej únie a Európskej komisie.

"U nás je bežná prax, že sa prijme zákon, a potom sa čaká čo povie Európska únia. My chceme predísť takýmto dohadom alebo otvoreným otázkam," uviedol s tým, že počas dnešného rokovania so sociálnymi partnermi sa dohodol na akomsi zmrazení súčasnej podoby návrhu zákona.

Pripomienkové konanie na európskej úrovni oddiali podľa ministra prijatie zákona zhruba o tri až štyri mesiace. Očakáva, že návrh sa na rokovanie vlády dostane v priebehu štvrtého kvartála tohto roka. Pôvodne mal začať platiť od začiatku budúceho roka, tento termín sa pravdepodobne posunie, spresnil.

Žiga tiež oznámil, že aj po rokovaní tripartity ostal rozpor so Združením miest a obcí Slovenska, a to v súvislosti s opusteným odpadom. Tu jeho rezort trvá na tom, aby za čierne skládky boli aj naďalej zodpovedné samosprávy. K návrhu zákona je tiež stále niekoľko výhrad zo strany Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Minister vysvetlil, že sa dohodol na ich odstránení.

RÚZ bez stanoviska

Rozpory, naopak, nie sú s Konfederáciou odborových zväzov, spresnil ďalej Žiga. Republiková únia zamestnávateľov k návrhu zákona stanovisko nevydala. "Nevedeli sa zhodnúť, či súhlasia alebo nesúhlasia, čomu rozumiem, pretože únia zahŕňa veľké množstvo, či už výrobcov alebo spotrebiteľov," objasnil.

Rozpor so ZMOS-om ohľadom čiernych skládok je podľa Žigu „ideologický“ a do istej miery súvisí s tým, že sa blížia komunálne voľby. „Je veľmi ťažké ho odstrániť, pretože aj akékoľvek kompromisné návrhy, ktoré vzišli zo strany ministerstva, neboli akceptované,“ priblížil. V silách štátu ani súkromných vlastníkov nie je zabezpečiť riešenie tohto problému, domnieva sa šéf envirorezortu. „Ide nám o to, aby opustených skládok bolo menej a reálny výkon v teréne majú jedine starostovia a primátori,“ domnieva sa.

Nový zákon o odpadoch prešiel pripomienkovým konaním. Jeho cieľom je zmeniť súčasné a nastaviť aj nové pravidlá v odpadovom hospodárstve. Na Slovensku tak majú byť vytvorené štandardné podmienky z pohľadu rozvinutých krajín EÚ, píše sa v dôvodovej správe k materiálu. Minister sa usiluje najmä o zníženie množstva odpadov končiacich na skládkach, predchádzanie vzniku odpadu, minimalizáciu jeho negatívnych vplyvov na životné prostredie a zdravie ľudí.

Návrh ruší Recyklačný fond a platenie recyklačných poplatkov výrobcami a dovozcami. Zavádza princíp ich rozšírenej zodpovednosti – za výrobok majú byť výrobcovia a dovozcovia zodpovední od jeho uvedenia na trh až po jeho likvidáciu.

Ministerstvo má po novom udeľovať autorizáciu organizáciám zodpovednosti výrobcov. Má vzniknúť nové koordinačné centrum, ktoré bude slúžiť na podporu plnenia zákonných povinností výrobcov a organizácií zodpovednosti výrobcov. Ďalšou výraznou zmenou je sprísnenie podmienok a kontroly výkupu kovového odpadu od fyzických osôb a zákaz ukladať na skládky vytriedené zložky komunálneho odpadu a vytriedený biologicky rozložiteľný odpad.

Autor : TASR
Zdroj : www.odpady-portal.sk 
   
  : reklama  :  kontakt  :

(c) Copyright 2oo4, ZOVP