Minister životného prostredia SR Ján Chrbet dnes zverejnil návrh opatrení týkajúci sa súčasnej krízy odpadového hospodárstva, súvisiacej s dôsledkami súčasnej ekonomickej a finančnej krízy. Opatrenia sa týkajú štyroch oblastí a ministerstvo od nich očakáva zachovanie systému separovaného zberu v mestách a obciach, zabránenie nežiaducemu zvýšeniu ukladania komunálnych odpadov na skládky a prípadnému rušeniu pracovných miest súvisiacich s touto činnosťou. „Opatrenia sme pripravili s ohľadom na predchádzanie rozsiahlejším problémom a s ohľadom na záväzky voči Európskej únii." - povedal minister Chrbet. Každý zo štyroch návhov sa orientuje na konkrétnu oblasť:
1. Ide o umožnenie energetického zhodnotenia vyseparovaných zložiek komunálneho odpadu, tzv. R1 - najmä ako paliva alebo na získavanie energie iným spôsobom v prípadoch, kedy zlyhá možnosť materiálového zhodnotenia. Toto dočasné opatrenie súvisí so súčasným problémom materiálového zhodnocovania vyseparovaných zložiek komunálnych odpadov z obcí a miest SR. V súčasnosti sa na území SR nachádza sedem zariadení, ktoré majú súhlas na energetické zhodnocovanie odpadov činnosťou R1. Dočasne bude obmedzená tiež cezhraničná preprava odpadov, resp. dovoz odpadov na naše územie, od čoho ministerstvo očakáva uprednostnenie energetického zhodnocovania domácich odpadov.
2. Ďalším opatrením bude zvýšenie ukladania finančných prostriedkov na účte všeobecného sektora v Recyklačnom fonde z 12 na 25%. Recyklačný fond, ako neštátny účelový fond, sústreďuje finančné príspevky od výrobcov a dovozcov vybraných komodít na podporu ich zberu a zhodnocovania v čase, kedy sa stanú odpadom. Prerozdeľovanie prijatých príspevkov upravuje §62 zákona o odpadoch č. 223/2001 Z. z., pričom navrhovaná zmena sa týka zníženia príjmov Recyklačného fondu plynúcich do toho sektora, ktorý zodpovedá oblasti ich vzniku z doterajších 88 % na 75% a zvýšenia príjmov plynúcich do všeobecného sektora z doterajších 12 % na 25%. Ministerstvo navrhuje aj, aby prostriedky na účte všeobecného sektora mohli byť dočasne použité výlučne na podporu riadneho fungovania separovaného zberu odpadov v meste či obci.
3. Treťou oblasťou je návrh zmeny zákona č. 17/2004 Z. z. o poplatkoch za uloženie odpadov v znení zákona č. 587/2004 Z. z. v súvislosti so zvýšením niektorých poplatkov za ukladanie odpadov. Ide o poplatky za ukladanie odpadu na skládky pre podnikateľské subjekty v súvislosti s energetickým zhodnocovaním.
4. Ostatnou oblasťou je podpora spoločností, vykonávajúcich zber a zhodnocovanie odpadov z obalov priamymi dočasnými daňovými úľavami. Túto možnosť môže však na odporučenie Ministerstva životného prostredia SR zabezpečiť len Ministerstvo financií SR.
Ministerstvo životného prostredia SR oslovilo s požiadavkou o zaslanie stanoviska k dôsledkom tejto krízy relevantné organizácie pôsobiace v oblasti odpadového hospodárstva a v najbližších dňoch zrealizuje všetky potrebné kroky k optimalizácii situácie.
Jana Kaplanová
hovorkyňa MŽP SR
V roku 2007 vzniklo v SR celkom 1 668 648 ton komunálnych odpadov, čo predstavuje 309 kg na obyvateľa. Podľa Štatistického úradu pripadá 16 kg vyseparovaných zložiek komunálneho odpadu na obyvateľa.
Publikované dňa: 09.02.2009, zdroj : MŽPSR, http://www.enviro.gov.sk