Združenie Organizácií Verejných Prác
   SPWA - Slovak Public Works Association

   slovensky   english   deutch   по руски   PRIHLÁSENIE ( neprihlásený )

piatok, 12.7. 2024 

 
 » AKTUALITY
 » PROFIL ZDRUŽENIA
 » ORGÁNY ZDRUŽENIA
 » ADRESÁR
 » SEKCIE
 » INFOSERVIS
 » AKCIE ZOVP
 
 » FOTOGALÉRIA  
 » LINKY
 
 » DISKUSNÉ FÓRUM ()
 » BAZÁR (0) 


rokov založenia

 

členská PRIHLÁŠKA
za riadneho člena združenia


STANOVY ZOVP SR


 

PARTNERSKÉ ORGANIZÁCIE


SPOLEK VEŘEJNE
PROPĚŠNÝCH SLUŽEB

 


 


Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast

 


 


 
 

MEDIÁLNI PARTNERI 
 
Google

 

 
 

 

Koaliční poslanci navrhujú zrušiť povinnosť inštalovať váhy do zberových vozidiel

01.03.2021 9:27:55  vytlačiť  

Povinné váhy v zberových autách sú kontraproduktívne riešenie, vyžadujú si vysoké investičné náklady a majú aj negatívne dopady na životné prostredie, tvrdia poslanci.

Povinnosť vybaviť všetky zberové vozidlá vážiacim systémom, ktorá sa do zákona o odpadoch dostala novelou v roku 2019, môže z legislatívy čoskoro vypadnúť. Skupina ôsmich poslancov zo všetkých koaličných strán predložila návrh novely zákona o odpadoch, ktorým chcú túto povinnosť zrušiť. Podľa súčasného znenia zákona by všetky zberové vozidlá mali mať vážiaci systém najneskôr k 1. januáru 2023.

O čo ide?
V novembri 2019 schválila NR SR novelu zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch, ktorou sa do slovenskej legislatívy odpadového hospodárstva zaviedla nová povinnosť: vážiaci systém v každom zberovom vozidle. Z ustanovenia vyplýva, že ten, kto vykonáva zber zmesového odpadu alebo triedený zber komunálnych odpadov z obalov a neobalov, je povinný zabezpečiť vybavenie zberových vozidiel „vážiacim systémom zaradeným do skupiny určených meradiel a spĺňajúcim požiadavky na určené meradlo.“ Nová regulácia má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2023. Dovtedy by podľa súčasného znenia zákona mali byť vážiacim systémom vybavené všetky vozidlá využívané na zber odpadu. Povinnosť sa tak týka niekoľkých tisícok vozidiel.

Upozorňujú na náklady
Návrh novely zákona o odpadoch, pod ktorý sa podpísali poslanci Radovan Kazda (SaS – spoluvlastník vydavateľstva Odpady-portal.sk, pozn. red.), Anna Zemanová (SaS), Alexandra Pivková (Za ľudí), Jaromír Šíbl (OĽaNO), Anna Mierna (OĽaNO), Jaroslav Karahuta (Sme rodina), Jozef Lukáč (Sme rodina) a Eva Hudecová (Sme rodina), počíta s tým, že povinné váhy v zberových vozidlách z legislatívy vypadnú.

„Povinnosť vybavenia zberných vozidiel vážiacim systémom je kontraproduktívna, nakoľko mnohé obce takýto systém nepotrebujú,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe k návrhu s tým, že všetky zberové vozidlá sa už v súčasnosti pred vysypaním odpadu vážia na certifikovaných váhach, či už na skládkach odpadov, zariadeniach na energetické využitie odpadu alebo na spracovanie triedeného odpadu. „Váhy sú ťažké, čo znamená, že vozidlá dokážu na jedenkrát odviesť menej odpadu a najazdia viac kilometrov. Váženie odpadu zároveň pridáva prácu pracovníkom zberu a manipulácia s nádobami im zaberie viac času,“ vysvetlil ďalší z dôvodov predkladateľov Radovan Kazda na sociálnej sieti.

Povinné váhy v zberových vozidlách podľa poslancov podpísaných pod návrhom zároveň spôsobia neprimerane vysoké investičné náklady. Tvrdia pritom, že vážiace systémy bude nevyhnutné zabezpečiť aj pre stovky vozidiel, ktoré ich v praxi nebudú využívať. Povinnosť vážiaceho systému preto podľa poslancov „vykazuje znaky klientelisticky motivovanej regulácie, ktorá vnucuje nákup zariadení aj pre tých, ktorí ich nepotrebujú. Cena jedného vážiaceho zariadenia sa podľa informácií od prevádzkovateľov vozidiel pohybuje od piatich 5 000 do 30 000 eur,“ uviedli predkladatelia s tým, že tieto náklady by sa premietli do cien za zber komunálneho odpadu, čo by pocítili zvozové spoločnosti, najmä menšie zberovky vo vlastníctve miest a obcí, ako aj výrobcovia vyhradených výrobkov, ktorí financujú zber triedeného odpadu. Podľa odhadu, ktorý zaznel na vlaňajšej konferencii Odpadové hospodárstvo 2020, by sa povinné váhy v zberových vozidlách premietli do zvýšenia poplatku za odpad v priemere o päť až desať eur na obyvateľa.

Obce majú aj sofistikovanejšie riešenia
Navrhovatelia novely zákona, ktorou by sa povinnosť inštalovať váhy do zberových vozidiel zrušila, však pripúšťajú že vážiace systémy majú aj výhody. „Vážiaci systém namontovaný na zberových vozidlách je užitočný napríklad v prípadoch, kedy vozidlo nakladá v rámci jedného zvozu odpad z viacerých obcí,“ píše sa v dôvodovej správe. K tomu však podľa predkladateľov postačuje namontovanie váhy na dobrovoľnej báze, podobne ako je to v ostatných štátoch EÚ. „Inštalovanie váh do zberových vozidiel nie je podľa našich vedomostí povinné v žiadnej inej krajine,“ priblížil R. Kazda.

Poslanci podpísaní pod návrhom novely zákona o odpadoch zároveň argumentujú, že viacero systémov v menších obciach využíva sofistikovanejšie a ekologickejšie riešenia, než je váženie, napríklad čipovanie nádob či elektronickú indentifikáciu naplnenosti nádob. „Údaje o hmotnosti vyzbieraného odpadu z jednotlivých nádob sú nadbytočné, pokiaľ obec eviduje objem vyzbieraných nádob,“ uvádza sa v dôvodovej správe.„Povinné váženie nádob je pre nich technologickým krokom späť.“

 

zdroj : www.odpady-portal.sk

 
   
  : reklama  :  kontakt  :

(c) Copyright 2oo4, ZOVP