Nestíhame, varujú mestá a obce. ZMOS žiada odložiť povinnú úpravu odpadov. | |
20.06.2023 12:36:33 | |
Do 1. januára 2024, odkedy sa na skládky bude môcť ukladať už iba upravený odpad, zostáva polroka. Potrebná infraštruktúra na mechanicko-biologickú úpravu (MBÚ) odpadov však stále chýba. Samosprávy preto bijú na poplach. Predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na tlačovej besede včera (14. júna) zopakovali argumentáciu samospráv z jesene minulého roka, kedy sa podarilo povinnosť posunúť o jeden rok. Ani takýto odklad však podľa starostov a primátorov stačiť nebude a dostatok liniek do konca roka nevznikne. Žiadajú preto o ďalší posun.
Liniek MBÚ stále nie je dosť Ako pre rádiožurnál Slovenského rozhlasu včera (14. júna) vysvetlil analytik Odpady-portal.sk Radovan Kazda, prvá časť MBÚ v podobe mechanickej úpravy spočíva najmä v tom, že zmesový komunálny odpad sa rozdelí na dve frakcie. „Prvá frakcia, ktorú tvoria najmä obaly, by sa v budúcnosti mala energeticky zhodnocovať a poslúžiť napríklad ako alternatívne palivo pre cementárne. Druhá podsitná frakcia, to bude najmä biologicky rozložiteľná zložka zmesového komunálneho odpadu,“ priblížil R. Kazda. Podľa odpadu prezidenta Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) nebude k 1. januáru 2024 na novú povinnosť pripravených viac ako 40 – 45 % Slovenska. „A to nie z vlastnej viny, ale v dôsledku veľmi komplikovaných schvaľovacích procesov z hľadiska posudzovania vplyvov na životné prostredie a stavebného zákona,“ podotkol P. Krasnec. Práve na prieťahy spojené s povoľovacími procesmi upozornili aj experti, ktorí pre Odpady-portal.sk opisovali situáciu na trhu začiatkom roku 2023. V prípade samospráv podľa nich budovanie infraštruktúry trvá dlhšie aj z dôvodu verejných obstarávaní. Kamil Potoma, výkonný riaditeľ spoločnosti REWA-TECH, vtedy odhadol, že ku koncu roka 2023 nebude možné na území Slovenska upraviť podľa požiadaviek legislatívy približne 40 % až 60 % zmesových odpadov. „Dnes nikto netuší, ako s týmto dedičstvom naloží nová vláda,“ podotkol. Budovanie infraštruktúry okrem toho trvá dlhšie aj pre zložitejšie rozhodovacie procesy. „U podnikov, ktorých vlastníkom alebo spoluvlastníkom je samospráva, trvajú procesy oveľa dlhšie. Sú viazaní rozhodnutiami zastupiteľstva a vedenia mesta, ktorých zloženie sa v mnohých prípadoch zásadne zmenilo,“ vysvetlil v nedávnom rozhovore venovanom téme MBÚ prezident Združenia organizácií verejných prác SR Peter Kuba. Presný prehľad o tom, koľko zariadení MBÚ je k dnešnému dňu na Slovensku v prevádzkyschopnom stave, envirorezort zatiaľ neposkytol. Začiatkom tohto roka ministerstvo síce samosprávam rozoslalo zoznam 12 zariadení, ako však ukázal prieskum Odpady-portal.sk, rezort do prehľadu započítal aj neexistujúce prevádzky, kompostáreň či výrobňu tuhých alternatívnych palív (TAP).
Regulujte ceny, odkazuje šéf ZMOS Podľa primátora mesta Šaľa Jozefa Belického je žiaduce, aby štát predložil stratégiu nakladania s odpadom do roku 2035, kedy má byť skládkovanie obmedzené na minimum. Stratégia by podľa neho mala ukázať „či pôjdeme cestou podpory cirkulárnej obehovej ekonomiky alebo nájdeme nové technológie alebo procesy na spracovanie komunálneho odpadu. Dnes nám takéto riešenie nikto z odborných kruhov nedodal. Očakávame stratégiu odpadového hospodárstva“, zdôraznil J. Belický.
Niekde už MBÚ majú Na druhej strane Pavel Kravec, starosta obce Trnavá Hora, ktorá má 1 300 občanov, tvrdí, že v ich podmienkach je MBÚ nerealizovateľná. Obec sa podľa neho stáva „rukojemníkom trhu,“ pretože vysúťažená firma „buď ponúka alebo neponúka MBÚ.“ ZMOS preto plánuje v rokovaniach s rezortom životného prostredia a na plánovanom stretnutí s politickými stranami 26. júna 2023 požadovať oddialenie povinnej úpravy odpadov na rok 2027. Štát by mal podľa združenia „hľadať procesy pre samosprávy, ktoré zavádzajú MBÚ, aby splnenie zákonnej lehoty nebolo pre nich ďalšou nákladovou položkou, tak pre samosprávy ako i samotných občanov.“
Ministerstvo chce diskutovať Zatiaľ posledný posun termínu povinnej uprávy odpadu pred skládkovaním rezort koncom minulého roka zaviedol novelou vyhlášky MŽP SR č. 26/2021 Z. z., ktorou sa zmenila a doplnila vyhláška MŽP SR č. 382/2018 Z.z. o skládkovaní odpadov a uskladnení odpadovej ortuti. Jediným novelizačným bodom vtedy bol odklad povinnej úpravy odpadov z 1. januára 2023 na 1. január 2024.
Zdroj : www.odpady-portal.sk
| |
ZOVP - Združenie organizácií verejných prác, www.zovp.sk