Funguje už 12 zariadení na úpravu odpadu, odkazuje ministerstvo obciam (+MAPA) | |
06.02.2023 10:48:35 | |
Na Slovensku aktuálne funguje už 12 zariadení na mechanicko-biologickú úpravu (MBÚ) odpadov pred skládkovaním. Rozloženie týchto liniek v rámci Slovenska ale nie je rovnomerné, polovica z 12 prevádzok sa nachádza v jednom kraji. V dvoch krajoch, naopak, nie je zatiaľ spustená jediná linka MBÚ. Vyplýva to z informačného materiálu pre samosprávy, ktorý vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR). Celý dokument si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu.
Upravený odpad musí spĺňať parametre Posun povinnej úpravy odpadu znamená, že od budúceho roka nebude možné na skládku priamo uložiť zmesový komunálny odpad, ktorý neprejde úpravou. Vyhláška MŽP SR č. 382/2018 Z.z. o skládkovaní určuje, že na skládke odpadov sa smie ukladať len výstup z úpravy odpadu, ktorý spĺňa parameter biologickej stability podľa prílohy č. 3a vyhlášky.
Laboratórií nie je veľa
Prvé linky MBÚ už spustili Aktívne zariadenia na úpravu odpadov však nie sú rozložené rovnomerne, pričom v trenčianskej a nitrianskej župe neexistuje jediná fungujúca prevádzka. Na druhej stran polovica z tuctu liniek je v Žilinskom kraji – prevádzkujú ich spoločnosti T+T, a.s., JOKO EKO, s.r.o., WOOD ENERGY, s.r.o., OZO, a.s. a Technické služby mesta Ružomberok. Dve aktívne linky na úpravu odpadu sú podľa MŽP SR k dispozícii v Banskobystrickom kraji, jednu prevádzkuje Združenie obcí pre likvidáciu odpadu Poltár, v druhom prípade ide o Centrum zhodnocovania odpadov Žiar nad Hronom. V Prešovskom kraji úpravu odpadov poskytuje zariadenie Brantner Poprad, s.r.o., v Košickom kraji linka spoločnosti HINKOM s.r.o. v Hincovciach v spišskonovoveskom okrese. Na západe Slovenska majú byť aktuálne sprevádzkované dve zariadenia, jedno spoločnosti ecorec Slovensko s.r.o. v Pezinku, druhé patriace mestu Trnava. Stiahnite si: Úprava odpadov pred skládkovaním: informácia pre samosprávy
| |
ZOVP - Združenie organizácií verejných prác, www.zovp.sk