Povinný množstvový zber? Hrozí odpadová turistika aj ďalší rast cien, varujú obce aj odpadári | |
16.12.2022 12:27:11 | |
Návrh MŽP neprinesie želaný efekt, ale naopak – začnú sa kopiť problémy s nezákonne umiestneným odpadom, hrozí kontaminácia triedeného zberu a skomplikuje sa celková logistika zvozu, myslia si. Obciam by mala zostať ponechaná možnosť vybrať si, či chcú zaviesť plošný množstvový zber, odkazujú relevantní zástupcovia odpadového sektora, ako aj mestá a obce Ministerstvu životného prostredia SR (MŽP) v reakcii na jeho nedávny legislatívny návrh. Envirorezort totiž koncom novembra predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, ktorý počíta aj s pomerne veľkými zmenami v odpadovom hospodárstve. O návrhu sme podrobne informovali v tomto článku. MŽP okrem iného navrhuje v obciach zaviesť množstvový zber zmesového odpadu s účinnosťou od 1. januára 2025 pre individuálnu bytovú výstavbu, čo znamená, že všetky rodinné domy v obci budú musieť mať zavedený množstvový zber zmesového odpadu. Od roku 2030 by mala povinnosť platiť aj pre komplexnú bytovú výstavbu. Podľa slov envirorezortu táto delená účinnosť dáva obciam dostatok času na to, aby sa pripravili na nové legislatívne požiadavky. Ministerstvo sa odvoláva na štúdiu Inštitútu environmentálnej politiky z októbra 2019, ktorá uvádza, že množstvový zber na Slovensku výrazne znižuje produkciu zmesového odpadu a zvyšuje mieru triedenia. „V období prípravy tejto štúdie len necelých 13 % obyvateľov Slovenska platilo poplatok v závislosti od množstva vyprodukovaného odpadu. Zavedenie množstvového zberu prináša spravodlivý systém poplatkov, v ktorom každý občan platí podľa toho, koľko odpadu produkuje,“ dôvodí MŽP.
Obce by mali mať možnosť výberu, hovorí ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) zastáva názor, že obci by mala zostať ponechaná možnosť vybrať si, či chce zaviesť plošný množstvový zber. Mestá a obce si myslia, že striktné zavedenie množstvového zberu v individuálnej bytovej výstavbe sa môže prejaviť v náraste počtu nezákonne umiestneného odpadu, kedy sa obyvatelia budú snažiť ,,zbaviť“ svojho odpadu nie legálnym spôsobom. „Okrem možného zvýšeného výskytu nezákonne umiestneného odpadu sa plošným zavedením množstvového zberu môže skomplikovať celková logistika zvozu komunálneho odpadu a navýšiť cena za zvoz odpadu,“ zdôrazňuje ZMOS.
Hrozí odpadová turistika
Začnú ľudia spaľovať svoj odpad?
Plošná povinnosť by neviedla k želaným výsledkom Únia miest Slovenska (ÚMS) nesúhlasí ani s množstvovým zberom ako povinným pre komplexnú bytovú výstavbu, a to aj napriek tomu, že MŽP navrhuje túto povinnosť až od začiatku roka 2030. Podľa ÚMS je totiž táto povinnosť v praxi ťažko vykonateľná a nevedie k želaným efektom. „Môže ostať ako dobrovoľná možnosť pre mestá, ktorý si tento systém vedia nastaviť aj pre bytové domy,“ navrhuje. Zdroj : www.odpady-portal.sk | |
ZOVP - Združenie organizácií verejných prác, www.zovp.sk