Úpravu odpadov nestíhame. Samosprávy žiadajú krízový štáb, ministerstvo chce motivovať poplatkami. | |
24.10.2022 9:42:51 | |
Slovensko čelí vážnemu odpadovému problému: už o dva a pol mesiaca skončí možnosť ukladať na skládku neupravený komunálny odpad. Zariadení, ktoré dokážu takýto odpad vytriediť, je však postavených zatiaľ veľmi málo a nedokážu spracovať všetok vytvorený odpad. Samosprávy aj zvozové spoločnosti hovoria o blížiacom sa kolapse odpadového hospodárstva, no ministerstvo už neuvažuje o odklade povinnosti.
Ako to vzniklo Ministerstvo životného prostredia preto zatiahlo záchrannú brzdu a na poslednú chvíľu, v novembri 2020, predložilo novelu vyhlášky, ktorá umožnila naďalej skládkovať odpad z obcí, ktoré majú zavedený triedený zber. Podobný pokus o takéto dočasné riešenie zaviedli v Českej republike, avšak podľa vyjadrenia Európskej komisie to nenapĺňa požiadavku smernice tak, ako bola vyložená v rozsudku vo veci skládky Malagrotta. Slovensko tak pravdepodobne už dva roky čelí riziku vysokej pokuty z EÚ. Vyhláška ministerstva však zároveň určila nový hraničný termín. Od 1. januára 2023 už bude možné skládkovať iba taký výstup z úpravy zmesového odpadu, ktorý spĺňa parameter biologickej stability. Zjednodušene to znamená, že prevádzkovatelia skládok budú musieť mať vybudované zariadenia, ktorými rozdelia zmesový odpad na dve frakcie: ľahkú (“suchý” odpad) a ťažkú, ktorú predstavuje najmä “mokrý” bioodpad. Ten bude môcť ísť na skládku až po tom, čo získa biologickú stabilitu, alebo bude končiť v bioplynových staniciach, či v inom spôsobe zhodnotenia a recyklácie. Vyhláška nadobudla účinnosť až 13. januára, takže pre pomalú reakciu envirorezortu prevádzkovatelia skládok takmer dva týždne porušovali zákon. Vo vyhláške určil Budajov rezort aj ďalší hraničný termín: od 1. januára 2027 bude možné skládkovať len taký výstup z úpravy zmesového odpadu a objemný odpad, ktorého výhrevnosť v sušine neprekročí hodnotu 6,5 MJ/kg.
Samosprávy aj odpadové spoločnosti sú nespokojní Tento týždeň sa ku podnikateľským združeniam v odpadoch pridali už aj obe združenia samospráv: ZMOS a Únia miest Slovenska. Apelujú na ministerstvo životného prostredia, aby zriadilo krízový štáb. V hre je aj ostrý štrajk.
Termín už rezort neposunie
zdroj : www.odpady-portal.sk | |
ZOVP - Združenie organizácií verejných prác, www.zovp.sk